G7 Information Centre
Summits |  Meetings |  Publications |  Research |  Search |  Home |  About the G7 and G8 Research Group
Follow @g7_rg

G7/G8 Summit Meetings
Road to St. Petersburg
Civil G8


List of Participants in the Civil G8 International NGO Forum
March 9-10, 2006, Moscow

Expert opinions
Recommendations of the Energy Safety Group
Recommendations on trade, finance for development and Africa
Recommendations on pandemics
Round table on education


Foreign NGO Participants

Nancy Alexander
Citizens Network on Essential Services, USA

Argo Emmanuel
Global African diaspora coalition, UK

Muazama Burkhanova
Foundation to support civil initiatives, Tajikistan

Wasidlow
OUR HOME, Ukraine

Sanjay Vashist
Climat Action Network International, Germany

Volker Baumgarten
Self-Aid Association Prostate cancer, Germany

AlexanderGolub
Environmental Defense

Derek William Good
Portsmouth School Governors Forum, UK

Giuliano Giovinazzo
FISH - ITALIAN Federation to overcome handicap, Italy

July Dixon
Combat AIDS Fund East-West

Felix Dodds
Stakeholder Forum for Our Common Future, UK

Ibragimdzhon Domuladzhanov
"For Ecologically Clean Fergana" Assosiation, Uzbekistan

Dan E. Davidson
American Advice for International Education, USA

David Ugolor
African Network for Environmental and Economic Justice, Nigeria

Anes Zarifyan
Kirgiz-Russian Slavic University, Kyrgyzstan

Jens Siegert
Heinrich Boll Fund, Moscow Bureau, Germany

Vyacheslav Zubanov
Public organization "Ecoinform", Kirgiz Republic, Kyrgyzstan

Yusup Kamalov
Aral and Amudarya Protection Union, Uzbekistan

Karina Danielyan
"For Sustainable Human Development" Assosiation (UNEP National Committee), Armenia

Pierre Carteret
AGIRabcd, France

Kilapari Ramakrishna
Environmental Policy, USA

Oksana Kiseleva
Liberal Society Institute, Ukraine

Clifford Neil Davies
National Governors Association and The City Portsmouth Girls School, UK

Sarah Kline
Oxfam GB, UK

Mark Collins
Commonwealth Foundation, UK

Nicolas Colloff
Oxfam International, UK

Andrey Konechenkov
INFORSE\OVE (Denmark), Ukraine

Irina Kocherbaeva
Global and Local Information Partnership (GLIP), Kyrgyzstan

Leo Adler
Friends of Simon Wiesenthal Center for Holocaust, Canada

Nataliya Leonchuk
People having AIDS Eastern Europe and Central Asian Association, Ukraine

Bertil Lindblad
UN HIV/AIDS United Program

Laurent Cabourg
Handicap International, Russia

Jurgen Maier
German NGO Forum Environment and Development, Germany

Ian McGowan
Professor of Medicine, USA

Maurizio Gubbiotti
Association of Italian NGOs, Italy

Michael Frein
Evangelischer Entwicklungsdienst, Church Development Service (EED), Germany

David Morchiladze
Georgian Council of Association of Power Engineers, Georgia

Nigel Martin
Forum International de Montréal, Canada

Vyacheslav Naumov
Public Association "Ecological Safety", Kyrgyzstan

Oichi Kawanami
Nippon Medical School (University), Japan

Sabden Orazaly
Economics Institute, National Academy of Science of Kazahstan, Kazakhstan

Peter Schulze
Georg August Universitat Gottingen, Germany

Petru Bonaru
Terra-1530 NGO, Moldova

Oleg Pechenyuk
Independent Ecological Expertise, Kyrgyzstan

Peter Ritchie
Royal Institute of International Affairs (Chatham House), UK

Peter Hajnal
G8 Research Group, University of Toronto, Canada

Risto Penttila
Finnish Business Forum (EVA), Finland

Roberta Lesley Young
Admiral Lord Nelson School, UK

Marina Levina
Saint-Peterburg Fund "Parents Bridge", Uzbekistan

Sandrasul Sanginov
Uzbekistan non-governmental non-commercial organizations Ecoforum, UK

Sara Irene Molyneux
City of Portsmouth Girls School and University of Portsmouth, Kyrgyzstan

Beydulladzhi Smailov
OO Net Group REGA, UK

Mohga Kamal Smith
Oxfam, France

Marina Sokolova
Handicap International, Russia

Steve Sawyer
Greenreace International, Netherlands

Andranik Tangian
H-B Foundation, Germany

Trevor Rees
Lead International, UK

Orazali Uzakov
Kirgiz national public organization "Doctors Against Violence", Kyrgyzstan

Toktayym Umetalieva
Non-governmental and non-commercial organizations association, Kyrgyzstan

Phillip Clapp
National Environmental Trust, USA

Tsutomu Araki
Nippon Medical School (University), Japan

Thierry Chambolle, France

Rowen Allyson
American Jewish Congress, USA

Ericson Joel
American Advice for International Education, USA

Adeyemo Wally
Yale Law School, USA

Taswell Papier
Sonnenberg Hoffman Galombik (Health, education, investment, trade), South Africa

Judy Fenwick
Woods Hole Research Center, USA

Ariel Cohen
Heritage Foundation, USA

John Squier
National Endowment for Democracy, USA

Labib El-Ali
Results - Canada

Nadine Burquel
European Centre for Strategic Management of Universities, Belgium

Barry Steinhardt
American Civil Liberties Union, USA

Ronald Eissens
Magenta Foundation, Netherlands

Gerhard Mosshammer
Interkulturelles Zentrum, Austria

Leo Schrattenholzer
International Institute for Applied Systems Analysis, Austria

Ada Ngozi Maduakoh
Avenir Nepad International UK

Sue Swenson
Arc of the United States

Geoffrey Wiseman
United Nations, USA

Alethea Melling
University of Central Lancashire, UK

Filippo Addarii
ACTVO STAFF, UK

Mary Egan Arango
Voices, Inc., USA

Gary Bunch
Marsha Forest Centre, Canada

Kevin Finnegan
York University - Marsha Forest Centre, Canada

Pietro Vittorio Barbieri
Fish - Italian Federation to overcome handicap, Italy

Diane Richler
Inclusion International in Toronto, Canada

Charlotte Macclain-Nhlapo
World Bank

Dapo Oyewole
Centre for African Policy and Peace Strategy (CAPPS), UK

Vaughan Luis Mark, UK

Fabrice Ferrier
Coordination SUD, France

Mariya Lvova
Media and Culture Division, US Embassy in Russia

Anna Arhangelskaya
US Russian Business Council

Yaroslav Minullin
IIASA, Austria

Mark Izeman
Natural Resources Defence Council (NRDC), USA

Sergey Fedorov
Ukraine

[back to top]

Regional NGO Participants from Russia

Munira Absolyamova
Tatarstan Anti-Nuclear Society, Kazan

Vasiliy Agafonov
Rostov Ecological Movement "New Wave", Rostov-upon-Don

Tatiyana Alexandrova
Tomsk Ecological Students' Inspection, Tomsk

Alexander Antonchikov
Saratov regional public organization "Birds' Protection Union of Russia", Saratov

Ivan Artyuhov
Krasnoyarsk Medical Academy, Krasnoyarsk

Askhat Ahmadeev
Public Charity Fund of Support for
Orphans and Disabled Children "NAS" PT, Kazan

Elena Agarkova
Youth Policy of the Region, Tambov

Vera Barova
Non-commercial organization "Tyumen City Development Charity Fund", Tyumen

Taisya Bezinger (Patlay)
Non-governmental Educational Institution "Aesthetic Development and Education Center "South Rainbow", Krasnodar

Igor Baradachev
Siberian Civic Initiatives Support Center, Novosibirsk

Anna Bobrova
Regional public organization "Invatur", Nizhniy Novgorod

Sergey Bogdanov
Sverdlovsk regional branch of the All-Russian public non-profit Fund "Russian Charity Fund "No to Alcoholism and Drug Addiction", Ekaterinburg

Oleg Bodrov
Ecological public non-profit organization "Green World", Sosnoviy Bor, Leningrad Region

Erzhena Budaeva
Public Fund, Buryatia

Svetlana Budashkaeva
Public organizations "Open Buryatia", "Businesswomen", Ulan-Ude, Buryatia

Anna Vanina
Pskov regional public organization "Pskov's Hinterland", Pskov

Oleg Vasiliev
Volzhsk High School No.7, Independent non-commercial organization "Human Rights School", Ioshkar Ola, Mariy El

Lyudmila Vasilieva
Non-commercial organization "Civil Initiatives Development Fund "Civil Dialogue", Ufa, Bashkiria

Lyudmila Vasilieva
Voronezh regional public organization "Creative Initiatives Support Center", Voronezh Region

Elena Vasilieva
"Volgograd-Express" Research Center, Volgograd

Pavel Vdovichenko
Chernobyl regional public organization "Radimichi to the Children of Chernobyl", Bryansk Region

Alexander Veselov
Bashkortostan Republic Union of Ecologists, Ufa

Anna Vinogradova
Balakovo Branch of the All-Russian Society of Nature Conservation, Saratov Region

Mihail Volkov
Medical Assiciation, Kostroma regional branch, Kostroma

Irina Ganchurina
Public organization "Civil Dignity", Saint-Peterburg regional branch, Saint-Peterburg

Valeriy Gergel
Young Peacekeepers and Peace Schools Movement, Moscow Region

Irbaykhan Gerzeliev
Regional public organization "Chechnya's Mediaunion", Gudermes, Chechnya

Oleg Golyastikov
Non-Prolifiration Center, Zheleznodorozhniy Branch, Krasnoyarsk Region

Svetlana Golyatina
Khakasiya Women regional public organization "Umay-Aegis", Abakan, Khakasiya

Maxim Gorshkov
"No to Alcoholism and Drug Addiction" Fund, Zheleznodorozhniy Branch, Krasnoyarsk Region

Vasiliy Guslyannikov
Mordova republican Center for Support of Human Rights, Saransk

Oksana Gorkavaya
Civil Initiatives Fund, Omsk

Victor Delevi
Samara regional branch of the All-Russian public non-profit Fund "Russian Charity Fund "No to Alcoholism and Drug Addiction", Samara

Valentin Dombrovskiy
Orenburg regional organization "Green Committee", Orenburg

Irina Dubovitskaya
Krasnodar territorial public organization of the Russian universities graduates, Krasnodar

Evgeniy Zaharenkov
Smolensk regional public youth organization "Rassvet (Dawn)-C", Smolensk

Zverev P.
Eurasian Economic Community Interparlamentary Assembly, Saint-Petersburg

Tatiyana Zelenova
All-Russian public organization "Children and Youth Social Initiatives", Yaroslavl regional branch, Yaroslavl

Nikolay Zubov
Krasnoyarsk regional public organization "Krasnoyarsk Territorial Ecological Union", Krasnoyarsk

Tatiyana Inozemtseva
Saratov regional charity fund "Assistance to Family and Childhood", Saratov

Mariya Kazankova
Regional public organization "Center for Educational and Research Programs", Saint-Petersburg

Vadim Karastelev
Novorossiysk public fund "School of Peace", Novorossiysk

Yuriy Kats
Disabled Children Parents Association "Light", Vladimir

Ashat Kayumov
"Dront" Ecological Center, Nizhniy Novgorod

Veronika Katkova
Orel Legal Advice Center "Consumer Protection", Orel

Oleg Kiselev
Grippe Institute, Russian Academy of Science, Saint-Petersburg

Nadezhda Kiseleva
Russian Union of Birds' Protection, Nizhniy Novgorod

Evgeniy Kozminyh
Perm Medical Human Rights Center, Perm

Alexey Kozlov
Social and Ecological Justice Fund, Voronezh

Vladimir Kolegov
Public organization - Center of Additional Training "Rainbow", Mytitschi, Moscow Region

Lyudmila Komogortseva
Bryansk regional public organization "For Chemical Safety", Bryansk

Olga Korgunova
Saratov Regional Childrens Charity Public Fund "SAVVA", Saratov

Yuliya Korshunova
Kolsk Ecological Coordination Center "Geya", Murmansk

Margarita Kolpatschikova
All-Russian Disabled People Association, Uhta Organization, Komi Republic

Zoya Kochubey
Yaroslavl City Public organization of Women, Yaroslavl

Yuriy Krasnov
Murmansk Sea Biological Institute, Kolsk Research Center, Russian Academy of Science, Murmansk

Dmitriy Krayuhin
"Open Europe", Orel

Lyudmila Krupoedova
Novosibirsk regional family center "Rodnik (Spring)", Novosibirsk

Sergey Kuzmin
Uliyanovsk local youth public movement "Association of Pupils and Students", Uliyanovsk

Olga Kunitsyna
Regional youth center, inter-university students' business-incubator, Tomsk

Nadezhda Latrygina
1.Women Creative Association "ZHITO" 2. Promotion for Rights Protection, Citizens Liberties, Assistance for Family and Childhood Public Chamber, Novosibirsk Region 3. International Slavic Academy, West-Siberian Branch 4. Non-commercial organization "Partner", Novosibirsk

Konstantin Lebedev
Human Rights Commission, Tomsk Region, Tomsk

Dmitriy Levashov
Public Ecological organization "Socio-Legal Ecological Partnership", Dzerzhinsk, Nizhegorodskaya Region

Dmitriy Lioznov
Pavlov State Medical University, Saint-Petersburg

Linderman-Komarova
Siberian Civic Initiatives Support Center, Novosibirsk

Valentina Litvyak
Balakovo Society of Social Justice and Accord, Saratov Region, Balakovo

Madina Magomatova
Regional public organization "Mothers of Chechnya", Grozniy, Chechnya

Yuriy Maltsev
Educational Technologies Centers Association, Samara

Irina Malovichko
Volgograd regional non-profit public organization UNESCO Club "Child's Dignity", Volgograd

Anatoliy Mamaev
Non-Prolifiration Center, Zheleznodorozhniy Branch, Krasnoyarsk Region

Pavel Marutschak
Municipal Formation Council, Palevitsy rural settlement, Komi Republic

Zarman Mahadzhieva
Regional public organization "NIYSO", Grozniy, Chechnya

Ernst Mezak
Human Rights Protection Commission "Memorial", Syktyvkar

Pavel Marakulin
Vladivostok Public Chamber, Primorskiy Territory

Valeriy Mitrofanenko
All-Russian public non-profit Fund "Russian Charity Fund "No to Alcoholism and Drug Addiction", Stavropol

Nikolay Myakshin
All-Russian Society of Deaf People, Regional Branch, Arhangelsk

Arseniy Modestov
Krasnoyarsk Medical Academy, Krasnoyarsk

Alexander Naidanov
Smolensk youth charity fund "Phoenix", Smolensk

Alexander Nikitin
Ecological Rights Support Center, Saint-Petersburg

Nadazhda Nikitina
Children charity fund "Anastasiya", Rostov Region

Andrey Ozharovskiy
ANPED - The Northern Alliance for Sustainability, Korolev, Moscow Region

Tatiyana Oreshkina
Regional public organization "Tomsk ecological students inspection named after Blinov", Tomsk

Alexey Oreshnikov
Lipetsk independent youth newspaper "La Coma", Lipetsk

Nadezhda Paidoverova
Independent non-commercial organization "Human Rights School", Ioshkar Ola, Mariy El Republic

Anna Parshina
Tomsk Ecological Students' Inspection, Tomsk

Mihail Piskunov
Promotion for Civil Initiatives Center, Uliyanovskaya Region

Olga Pitsunova
"Partnership for Development" Association, Saratov

Olga Pishkova
Izhevsk city public organization "Social and Educational Initiatives Center", Izhevsk

Inna Prihozhan
Civil Education Center, Volgograd

Boris Pustyncev
Public Rights Support organization "Civil Control", Saint-Petersburg

Lyudmila Prohorova
Petrozavodsk Public Chamber, Kareliya

Evgeniya Pecherskih
"Desnitsa (Right Hand)" Association, Samara

Rafik Vaganyan
Regional public organization of cultural, social rehabilitation of the disabled "Invatur", Nizhniy Novgorod

Vladimir Sazonov
Lipetsk city club "Ecologist", Lipetsk

Nuraniya Saifutdinova
Public Charity Fund of Support for Orphans and Disabled Children "NAS" PT, Kazan, Tatarstan

Elena Safronova
Nizhegorodskiy Regional Public Charity Fund of Aid for Orphans, Kstovo, Nizhegorodskaya Region

Tatiyana Svetenko
Educational Technologies Centers Association, Pskov

Alexander Sidelnikov
Charity Fund of Trusteeship for Education, Krasnoyarsk

Vitaliy Servetnik
Murmansk Regional Youth Public Ecological Organization "Nature and Youth", Murmansk

Alexander Sungurov
Humanitarian and Politological Center "Strategy", Saint-Petersburg

Alexander Sutyagin
Project "Monitoring BTC", Saint-Petersburg

Yuriy Tamberg
Novgorod Regional Public Organization "TRIZ", Novgorod

Alexey Toropov
"Siberian Ecological Agency", Tomsk

Roman Fadeev
Regional Public Campaigns Bureau, Vladivostok

Alexander Fedorov
Socio-ecological Union, Lipetsk

Victor Fedyanin
Non-traditional Energy Center, Altay Territory

Segey Frishman
Ecological Students Inspection, Tomsk

Arbi Hochukaev
"Right", Grozniy

Vitaliy Khizhnyak
Nuclear Non-Prolifiration Public Center, Krasnoyarsk

Galina Khoreva
Ecological Coordination Center "Geya", Murmansk

Larisa Chernova
Social and Information Support Center "Istok", Voronezh Region

Petr Chesnokov
Public Health Department, Voronezh Medical Academy, Voronezh

Pavel Chigvintsev
Urals Ecological Union, Ekaterinburg

Nataliya Chistyakova
Siberian Women League, Tyumen

Irek Shaidullin
Clean City, Kazan, Tatarstan

Sergey Shaphaev
Baikal Lake Buryat regional branch, Ulan Ude, Buryatia

Mihail Shishin

Lidiya Shkorkina
World Education Association, Russian branch, Zhukovskiy, Moscow Region

Lev M. Shtilman
Project on industry wind energy in Kamchatka Region, Petropavlovsk-Kamchatskiy

Magomet Yalharo
Kovcheg Rights Support Center, Grozniy

Nataliya Yanina
Kabardino-Balkariya Republuc Leaders, Nalchik

[back to top]

Russia Federal NGO Representatives
Valeriy Abramkin
Promotion for Reform of Criminal Justice Center, Moscow

Svetlana Aivazova
Comperative Politics Institute, Moscow

Tatiyana Alekseeva
Association of Commisioners for Childrens Rights in Russia, Moscow

Boris Altshuler
Child's Right, Moscow

Olga Anchishkina
Moscow

Arkadiy Arkadiev
New Educational Systems Institute, Moscow

Rais Atnagulov
Association of Charity Funds "Mother", Moscow

Alexander Auzan
National Project Institute - Social Contract, Moscow

Ildar Ahtamzyan
Moscow State Institute of Foreign Relations, Moscow

Alexander Baranov
Scientific Center of Children Health, Russian Academy of Science, Pediatricians Union of Russia, Moscow

Sergey Baranovskiy
Russian Green Cross, Moscow

Tatiyana Bachinskaya
Corporate Philanthropists Club, Moscow

Alexander Bedritskiy
Russian Federal Agency on Hydrometeology and Environment Monitoring, Moscow

Pavel Bezrukih
Energy Strategy Institute, Moscow

Igor Belov
Red Cross, Moscow

Irina Bogdan
Far East interregional ecological public organization "Ecodali", Moscow

Galina Bodrenkova
International Association for Volunteer Effort, Moscow

Tatiyana Bolotina
Civil Education Center, Moscow

Leonid Bolshov
Moscow International Energy Club, Moscow

Sergey Boyarskiy
Russian Association of University Programs, Moscow

Evgeniy Bunimovich
Moscow City Duma, Moscow

Vitaliy Bushuev
Energy Strategy Institute, Moscow

Nataliya Vasilieva
Population Health Open Institute, Moscow

A.Vatolkina
Trade and Industry Board, Moscow

Irina Velehova
Russian Association of Sociologists, Moscow

Evgeniy Velihov
International Fund of Technologies and Investments, Russian Research Center "Kurchatov Institute", member of Federal Public Chamber, Moscow

Evgeniy Volk
Heritage Foundation (USA), Moscow Office, Moscow

Eduard Volkov
Moscow International Energy Club, Moscow

Valeriy Volodin
Interregional public movement "Nation's Health", Moscow

Tatiyana Volosovets
Specialists Training and Retraining Center, Peoples Friendship University, Moscow

Anatoliy Vorobiev
Microbiology and Virology Department, Moscow Medical Academy named after Sechenov, Russian Society of Biotechnologists, Moscow

Andrey Vorobiev
Haemotology Research Center, Russian Academy of Science, Mocsow Scientific Society of Therapists, Moscow

Sergey Votyagov
Transatlantic Partners Against AIDS, Moscow

Svetlana Ganushkina
Regional non-profit public organization of aid for refugees and forced settlers "Civil Assistance", Moscow

Valentin Gefter
Human Rights Institute, Moscow

Oleg Gizatulin
Open Technologies, Moscow

Elmira Glubokovskaya
All-Russian Union of Public Associations "Women Movement for Nation's Health", Moscow

Alexander Gorelic
UN Information Center, Moscow

Vadim Gorin
Intellectual Alliance of Civilizations. World dialogue of people-to-people diplomacy, Moscow

Ekaterina Gorina
"Kedr" Movement, Moscow

Alexey Grigoriev
International Socio-Economic Union, Moscow

Leonid Grigoriev
"Institute of energy and Finances" Fund, Moscow

Nikolay Grishin
Ecological Assessments Agency "EcoTerra", Russian public net of assessments of environmental impact, Moscow

Alexander Gugelev
Moscow

Leonid Gusev
PIR-Center, Moscow

N.Gutsko
"Raduga", Moscow

Eduard Gyuloyan
Moscow

Alexander Danilevich
"Civil Society to Children of Russia" All-Russian Union of Public Associations, Moscow

Danilkina S.
All-Russian Personnel Congress-National Union of Personnel Officers, Moscow

Igor Denisov
Moscow Medical Academy named after Sechenov, Moscow

Yury Dgibladze
Center for Development of Democracy and Human Rights, Moscow

Iosif Dzyaloshinskiy
Science on Communications Institute, Moscow

Roman Dimenshtein
Medical Pedagogics Center, Moscow

Eduard Dneprov

Olga Dolya
Dermatovenerology Institute, Moscow

Yuriy Dotschitsyn
Federal Agency of Industry, Moscow

Yuriy Dubinin
PIR-Center, Moscow

Alexey Egorov
Moscow State University, Moscow

Vladislav Erohin
Tuberculosis Research Institute, Russian Medical Academy of Science, Russian Society of Phthisiologists, Moscow

Elena Ershova
Consortium of Women NGOs, member of Federal Public Chamber, Moscow

Svyatoslav Zabelin
Internaional Socio-Ecological Union, Moscow

Vladimir Zaharov
Center for Ecological Policy of Russia, Internaional Socio-Ecological Union, Moscow

Elena Zaharova
Creation, Moscow

Vitaliy Zverev
Virus Preparation Research Center named after Andzhaparidze, Russian Medical Academy of Science, Moscow

Victor Zubakin
Russian Union of Birds' Protection, Moscow

Elena Zubakina
Russian Union of Birds' Protection, Moscow

Oleg Zykov
Fund "No to Alcoholism and Drug Addiction", Moscow

Anton Ivanov
Early Warning and Response Forum, Moscow

Oleg Izyumenko
WWF, Moscow

Alexander Illarionov
Agency of Municipal Development, Moscow

Vladimir Ilin
Open Russia, Moscow

Ilya Ilin
Students Council, Moscow State University, Moscow

Dmitriy Kavtardze
Founder of Socio-Ecological Union, Moscow

Boris Kagarlitskiy
Globalization Problems Institute, Moscow

Dmitriy Kalyuzhniy
"Civil Society to the Children of Russia" All-Russian Union, Moscow

Natalia Kaminarskaya
Donors Forum, Moscow

Victor Kamyshanov
Peace and Accord Federation, Moscow

Sergey Karabyshev
International Fund of Technologies and Investments, Moscow

Sergei Karaganov
External and Defence Policy Council, Moscow

Vadim Karastelev
Novorossiysk city public fund "School of Peace", Moscow

Karin Kliman
Collective Action Institute, Moscow

Vitaliy Kartamyshev
Oxfam GB, Moscow

Vladimir Kirilin
Krasnoyarsk territorial Ecological Union, Moscow

Alexander Klepikov
Russian Society of the Disabled, Moscow

Karin Kliman
Collective Action Institute, Moscow

Igor Klyamkin
Liberal Mission Scientific Fund, Moscow

Daniil Kobyakov
PIR-Center, Moscow

Mihail Kozeltsev
Russian Regional Ecological Center, Moscow

Dmitriy Kokorev
Collective Action Institute, Moscow

Alexey Kokorin
WWF, Moscow

Mihail Kolesnikov
OPORA of Russia, Moscow

Sergey Koloskov
Down's Syndrome Society, Moscow

Vasiliy Komarov
"Energy of the Future" Association, Intellectual High Technologies Center, Moscow

Georgiy Komarov
Russian Medical Association, Moscow

Sergey Komkov
Moscow

Larisa Konovalova
UNESKO Department, State University of Administration, Moscow

Sergey Korotkov
Down's Syndrome Society, Moscow

Andrey Kortunov
Eurasia Fund, Moscow

Galina Kosareva
Russian Children Fund, Moscow

Alexey Kostin
Corporate Social Responsibility, Moscow

Svetlana Kotova
Perspective, Moscow

Ernst Kochetov
Public Science Academy of Geoeconomics and Global Affairs, Moscow

Yaroslav Kuzminov
Higher School of Economics, member of Federal Pudlic Chamber, Moscow

Ida Kuklina
Union of Committees of Soldiers Mothers of Russia, Moscow

Valeriy Kuprienko
Company WIMM-BILL-DAMM, Moscow

Sergey Kozeltsev
Russian Regional Ecological Center, Moscow

Elena Kutepova
Russian University of Peoples Friendship, Moscow

Tamara Lavrovskaya
Intellectual Alliance of civilizations. World dialogue of people-to-people diplomacy, Moscow

Vladimir Lagutov
"Green Don" Ecological Movement, Moscow

Vladislav Larin
LEAD Program, Moscow

Yuriy Levada
Analytical Center, Moscow

Victor Leonov
Social Partnership Center of Cooperation of public and state bodies, Moscow

Iraida Leonova
Social Partnership Center of Cooperation of public and state bodies, Moscow

O.Lerman
Youth Council on Nature Protection, Moscow State University, Moscow

Sergei Litovchenko
Manager's Association, Moscow

Lihanov Albert
Russian Children's Foundation (RCF), Moscow

Igor Lobovskiy
International Energy Award "Global Energy", Moscow

Tatiyana Lokshina
Demos Center, Moscow

Alexander Lomakin-Rumyantsev
All-Russian Society of the Disabled, member of Federal Public Chamber, Moscow

Sergey Lukashevskiy
Demos Center, Moscow

Dmitriy Lvov
Virology Research Institute named after Ivanovskiy, Russian Medical Academy of Science, Moscow

A.Lyapina
Moscow State University, Moscow

Ivan Mazur
Energy of the Future Association, Moscow

Alexey Mayorov
National Fund for Personnel Training, Moscow

Alexey Makarov
Moscow International Energy Club, Moscow

Yuriy Maksimenko
Russian Program of Investments into Environment, Moscow

Nikolay Malofeev
Institute of Correctional Pedagogy, Moscow

Grant Margulov
International Fuel and Energy Association, Moscow

Sergey Markov
Political Consultancy Association, Moscow

Elena Martseva
Energy of the Future Journal, Moscow

Tatiyana Marchenko
Donors Forum, Moscow

Elena Matveeva
Moscow International Energy Club, Moscow

Vladimir Melnikov
Russian Union of Birds' Protection, Moscow

Valeriy Menshikov
Center for Ecological Policy of Russia, Moscow

Irina Miklashevskaya
Women Movement for Nation's Health, Moscow

Olga Milova
Moscow

Alexander Mironov
Memorial, Bratsk Branch, Moscow

Tatiyana Mitrova
Experts Council under Organising Committee for G8 Summit Preparation, Moscow

Tatjana Monegen
Russian national committee of the International Chamber of Commerce - the World Business Organization (ICC Russia), Moscow

Tamara Mortschakova
Constitutional Court, Moscow

Ekaterina Mohovikova
Russian Fund for Development of Education "Community", Moscow

Valeriy Murashov
Promotion for Development of Resources for Healthy Life, Moscow

Sergey Mursankov
PIR-Center, Moscow

Evgeniya Nazarenko
Russian Green Cross, Moscow

Gennadiy Nepokoichidskiy
Intellectual Alliance of civilizations. World dialogue of people-to-people diplomacy, Moscow

Sergey Nikitin
Amnesty International, Moscow

Nataliya Nikolaeva
Russian Union of Birds' Protection, Moscow

Tatiyana Nikolaenko
Moscow

Elena Nikulina
Boll Fund, Moscow

Elena Omelchenko
Education Between Nations Center "Etnosfera", Moscow

Alexey Oreshnikov
Lipetsk independent youth newspaper "La Coma", Moscow

Alexander Orlov
Russian Union of Industrialists and Entrepreneurs, Moscow

Oleg Orlov
Memorial, Moscow

Lev Osipov
Moscow

Alexandra Ochirova
NGO "Future of Woman", member of Federal Public Chamber, Moscow

Mihail Pavlov
Moscow

Ella Pamfilova
"Civil Society to the Children of Russia", "Civil Dignity", President's Council on Promotion of Development of Institutions of Civil Society and Human Rights, Moscow

Victoria Panova
Moscow Institute of International Relations, G8 Research Group, Moscow

Kseniya Pahorukova
International Socio-Economic Union, Moscow

Mihail Perelman
Phthisiology and Pulmonology Research Institute, Moscow

Yuriy Perlamutorv
Moscow Stomatology University, Moscow

Alexander Petrov
Human Rights Watch - Moscow, Moscow

Anatoliy Pinskiy
Moscow School No.1060, member of Russian Council on Education Development, Moscow

Vera Pisareva
Greenpeace-Russia, Moscow

Igor Podgorniy
Greenpeace, Moscow

Vadim Pokrovskiy
Federal Center for Combatting AIDS, Moscow

Yuriy Polyakov
Moscow

Mara Polyakova
Independent Expert and Law Council, Moscow

Olga Ponizova
NGO Eco-Accord, Moscow

Andrey Ponomarev
Open Russia, Moscow

Ilya Pononarev
Left Front, Moscow

Ilya Popov
Nuclear Ecology and Energy Policy Center, Moscow

Lidiya Popova
International Socio-Economic Union, Moscow

A.Portanskiy
Eco-Accord, Moscow

S.Pohilko
Eco-Accord, Moscow

Alexey Pushkov
Postsriptum Analytical Program, Moscow

Alexander Ramenskiy
State Duma, Moscow

Boris Revich
Economy Prognostics Institute, Russian Science Academy, Moscow

Olga Remenets
UNISEF, Moscow

Rosa Denis
Perspective, Moscow

Leonid Rashal
International Charity Fund for Aid for Children during disasters and wars, Moscow

Elena Rusakova
Humanist Scientific Center, Moscow

Oleg Rysev
All-Russian Society of the Disabled, Moscow

Nokolay Saburov
FIRO, Moscow

Alexander Saverskiy
Patients Protection League, Moscow

Victor Sadovnichii, Moscow State University, Moscow

Galina Semenova
Social Partnership Center of Cooperation of public and state bodies, Moscow

Marina Semenchenko
UNAIDS, Moscow

Nikolay Semin, Moscow State University, Moscow

Larisa Skuratovskaya
International Ecumenic Group on Climate Change Research, World Council of Churches, Moscow

Vladimir Slivyak
Ecozatschita, Moscow

Alexander Smirnov
Medical Department, Federal Agency of Execution of Penalties, Ministry of Justice, Moscow

William Smirnov
President's Council, State and Law Institute, Russian Academy of Science, Moscow

Mariya Sobol
"Women Net in the Urals", Chelyabinsk regional public organization, Moscow

Dmitriy Sokolov
Siftware Suppliers Association, Moscow

Marina Sokolova
Moscow

Vladimir Soloviev
TV journalist, Moscow

Vladimir Sopkin
Russian Academy of Science, Moscow

Mihail Stroikov
"Kedr" Movement, Moscow

Elena Subbotina
World Energy Journal, Moscow

Pavel Suluandziga
Association of Aboriginal People of the North, Siberia and Far East, Moscow

Sutormina Evgeniya
Russian Peace Foundation, Moscow

Nataliya Tarasova
Sustainable Development Institute, Chemical and Technological University, Moscow

Anna Timofeeva
Association of Young Leaders, Moscow

Nataliya Tipenko
Fiscal Policy Center, Moscow

Boris Titov
Business Russia, Moscow

Vladlena Tihonova, Moscow

Alexey Toporkov
Social Pedagogues and Social Workers Union, Moscow

Vitaliy Tretiyakov
International Journalism Faculty, Moscow Institute of International Relations, Moscow

Mihail Troitskiy
NORMO, Moscow

Vasiliy Uchaikin
Children Infections Department, Pediatricians Faculty, Russian State Medical University, Moscow

Vladimir Fedossov
International Federation for Peace and Consolation, Moscow

Vlavimir Faigin
Business cooperation East-West, Moscow

Alexey Fenenko
Scientific and Educational Forum on International Relations, Moscow

Mariya Filatova
New Planetary Television, Moscow

Vladimir Fortov
Moscow International Energy Club, Moscow

Irina Khaliy
International Association Ecosociology, Moscow

Nodari Khananashvili
"Civil Society to the Children of Russia" Union, Moscow

Sergey Kharitich
International Confederation of Free Trade Unions, Moscow Office, Moscow

Oksana Kharitonova
Eklibr-Solidarity, Moscow

Avet Khachatryan
Trancatlantic Partners Against AIDS, Moscow

Anton Khlopkov
PIR-Center, Moscow

Mark Khrustalev
PIR-Center, Moscow

Sergey Tsiplenkov
Greenpeace, Moscow

Olga Chervotkina
Astrahan regional public fund of the disabled with endocrine implications, Moscow

Yuriy Cherches
International Fund of Technologies and Investments, Moscow

Igor Chestin
WWF-Russia, Moscow

Galina Chikova
Information Community "Atlantida", "Social Partnership" Center, Moscow

Vladimir Chuprov
Greenpeace, Moscow

Valeriy Churilov
New Expert International Institute, Moscow

Svetlana Shalnova
Preventive Medicine Scientific Center, Moscow

Vyacheslav Shein
Global Energy, Moscow

Petr Shelitsch
National Association of Hydrogen Energy, Moscow

Maxim Shingarkin
"Citizen" Public Fund, Moscow

Vyacheslav Shironin
Center for Development of Small and Medium Business, Moscow

Alexander Shohin
Russian Union of Industrialists and Entrepreneurs, Moscow

Evald Shpilrain
Moscow International Energy Club, Moscow

Mihail Yulkin
Ecological Investments Center, Moscow

Vladimir Yakimets
System Analysis Institute, Russian Academy of Science, Moscow

Lev Yakobson
Higher School of Economics, Moscow

Nataliya Yanina
Moscow

Nataliya Yanul
International Fund of Technologies and Investments, Moscow

Nina Belyaeva
"We are the Citizens", Higher School of Economics, Russia

[back to top]

Source: Civil G8


G7 Information Centre

Top of Page
This Information System is provided by the University of Toronto Library and the G7 and G8 Research Group at the University of Toronto.
Please send comments to: g8@utoronto.ca
This page was last updated April 08, 2006.

All contents copyright © 2017. University of Toronto unless otherwise stated. All rights reserved.